Society of Beer Advocates - Beer for all the right reasons

National Homebrew Competition 2019

Competition Year:

2012 Competition Results

381 Total Entries

Score Distribution

BJCP Distribution

Major Awards

Champion Brewer Brendan Bransgrove
Champion Beer Richard Deeble0E - New Zealand Pale Ale
Champion Lager (Unknown)
Champion Ale (Unknown)

Best In Class

Class Name
0 - New Zealand Lagers and Ales Richard Deeble
1 - Light Lager Richard Pettinger
2 - Pilsner Richard Pettinger
5 - Bock Tony Faulkner
6 - Light Hybrid Beer Richard Pettinger
7 - Amber Hybrid Beer Matt Smith
8 - English Pale Ale Hamish Ward and Matt Littlejohn
9 - Scottish and Irish Ale Brett Houliston
10 - American Ale Brendan Bransgrove
11 - English Brown Ale Mark Harris
12 - Porter Niels Schipper
13 - Stout Brendan Bransgrove
14 - India Pale Ale(IPA) Richard Pettinger
15 - German Wheat and Rye Beer Vance Kerslake
16 - Belgian and French Ale David Huff
17 - Sour Ale Craig Gibbs & Scott Collins
18 - Belgian Strong Ale Tony Faulkner
19 - Strong Ale Duncan Goldsmith
20 - Fruit Beer Mark Harris
21 - Spice/Herb/Vegetable Beer Jason Bathgate
22 - Smoke-Flavored/Wood-Aged Beer Jason Bathgate
23 - Specialty Beer Darrell Hart
27 - Standard Cider and Perry Tom Mitchell
28 - Specialty Cider and Perry Tom Mitchell

Note: Best in Class awards are not awarded in classes without medalling entries

Style Distribution

Style Entries Mean Score
0B - Standard New Zealand Lager 1 25.0
0D - New Zealand Styled Pilsner 14 21.1
0E - New Zealand Pale Ale 24 22.0
0F - New Zealand IPA 12 12.6
0G - New Zealand Amber Ale 3 24.3
0H - New Zealand Brown Ale 5 18.2
0I - New Zealand Wheat or Rye Beer 2 17.5
1C - Premium American Lager 1 35.0
1E - Dortmunder Export 1 23.0
10A - American Pale Ale 17 19.9
10B - American Amber Ale 3 26.0
10C - American Brown Ale 10 27.2
11A - Mild 3 27.0
11B - Southern English Brown 4 22.0
11C - Northern English Brown Ale 5 23.4
12A - Brown Porter 7 19.4
12B - Robust Porter 12 28.9
12C - Baltic Porter 4 17.5
13A - Dry Stout 5 19.8
13B - Sweet Stout 5 36.4
13C - Oatmeal Stout 6 21.5
13D - Foreign Extra Stout 7 25.9
13E - American Stout 5 23.2
13F - Russian Imperial Stout 9 28.6
14A - English IPA 4 24.5
14B - American IPA 16 16.3
14C - Imperial IPA 14 14.4
15A - Weizen/Weissbier 4 21.5
15C - Weizenbock 1 23.0
16A - Witbier 3 17.3
16B - Belgian Pale Ale 4 35.5
16C - Saison 9 26.6
16D - Bière de Garde 1 15.0
16E - Belgian Specialty Ale 8 26.1
17A - Berliner Weisse 3 39.0
17B - Flanders Red Ale 1 27.0
18B - Belgian Dubbel 6 13.0
18C - Belgian Tripel 2 24.0
18D - Belgian Golden Strong Ale 4 22.8
18E - Belgian Dark Strong Ale 1 35.0
19A - Old Ale 4 25.8
19B - English Barleywine 9 20.0
19C - American Barleywine 3 29.7
2A - German Pilsner (Pils) 4 23.8
2B - Bohemian Pilsener 4 19.3
2C - Classic American Pilsner 1 9.0
20A - FRUIT BEER 7 23.7
21A - Spice, Herb, or Vegetable Beer 16 24.8
21B - Christmas/Winter Specialty Spiced Beer 1 40.0
22A - Classic Rauchbier 5 17.0
22B - Other Smoked Beer 6 19.5
22C - Wood-Aged Beer 2 18.0
23A - Specialty Beer 26 30.6
27A - Common Cider 2 32.5
28B - Fruit Cider 3 28.7
3A - Vienna Lager 1 10.0
3B - Oktoberfest/Märzen 2 23.5
4A - Dark American Lager 2 9.5
5B - Traditional Bock 1 38.0
5C - Doppelbock 1 11.0
6A - Cream Ale 1 25.0
6B - Blonde Ale 4 18.0
6C - Kölsch 2 24.5
7A - Northern German Altbier 1 37.0
7B - California Common Beer 1 41.0
7C - Düsseldorf Altbier 1 22.0
8A - Standard/Ordinary Bitter 4 34.0
8B - Special/Best/Premium Bitter 8 10.6
8C - Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) 4 17.0
9C - Scottish Export 80/- 2 15.5
9D - Irish Red Ale 6 24.2
9E - Strong Scotch Ale 1 33.0

Gold Medals

Style Name
0E - New Zealand Pale Ale Richard Deeble
8A - Standard/Ordinary Bitter Hamish Ward and Matt Littlejohn
12B - Robust Porter Niels Schipper
13D - Foreign Extra Stout Adam Sparks
13F - Russian Imperial Stout Brendan Bransgrove
21A - Spice, Herb, or Vegetable Beer Jason Bathgate
23A - Specialty Beer Darrell Hart
23A - Specialty Beer David Brown
23A - Specialty Beer Kelly Milligan
23A - Specialty Beer Chad Keven

Silver Medals

Style Name
0D - New Zealand Styled Pilsner Douglas Horrell
0E - New Zealand Pale Ale Steve Manning
0E - New Zealand Pale Ale Chris Schriek
0E - New Zealand Pale Ale Grant Radka
0H - New Zealand Brown Ale Adam Barnes
5B - Traditional Bock Tony Faulkner
7B - California Common Beer Matt Smith
9D - Irish Red Ale Brett Houliston
10C - American Brown Ale Jared and Siem Reeves
10C - American Brown Ale Brendan Bransgrove
12B - Robust Porter Darrell Hart
12B - Robust Porter John Pagler
13B - Sweet Stout Karl Safi
13B - Sweet Stout Darren Lovell
13F - Russian Imperial Stout Brett Houliston
14A - English IPA Richard Pettinger
14C - Imperial IPA Chris Scott
16B - Belgian Pale Ale Chris Scott
16B - Belgian Pale Ale Mark Harris
16C - Saison Matt Smith
16C - Saison David Huff
17A - Berliner Weisse Craig Gibbs & Scott Collins
17A - Berliner Weisse Jason Bathgate
18B - Belgian Dubbel Tony Faulkner
19B - English Barleywine Duncan Goldsmith
19C - American Barleywine Bus Stop Brewery
21A - Spice, Herb, or Vegetable Beer Rory Gardner and Charlotte Vickers
21B - Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Richard Pettinger
23A - Specialty Beer Mark Goodin
23A - Specialty Beer Stu Marshall
23A - Specialty Beer Andrew Henshaw
23A - Specialty Beer Karl Safi
23A - Specialty Beer Richard Jack
28B - Fruit Cider Tom Mitchell

Bronze Medals

Style Name
0D - New Zealand Styled Pilsner Stu Marshall
0D - New Zealand Styled Pilsner Jared and Siem Reeves
0D - New Zealand Styled Pilsner Hamish Ward and Matt Littlejohn
0D - New Zealand Styled Pilsner Douglas Horrell
0E - New Zealand Pale Ale Paul Fraser
0E - New Zealand Pale Ale Lawrence Oldershaw
0E - New Zealand Pale Ale Kyle Christensen
1C - Premium American Lager Richard Pettinger
2A - German Pilsner (Pils) Richard Pettinger
6B - Blonde Ale Richard Pettinger
7A - Northern German Altbier Lawrence Oldershaw
8A - Standard/Ordinary Bitter Roger Keys
8A - Standard/Ordinary Bitter Nick Jones
9D - Irish Red Ale Richard Jack
9E - Strong Scotch Ale Nicholas Gibb & Shaun Campbell
10A - American Pale Ale Shanon Barnett
10A - American Pale Ale Alan Anderson
10A - American Pale Ale Brendan Bransgrove
10A - American Pale Ale David Brown
10B - American Amber Ale Matt Smith
10B - American Amber Ale Brendan Bransgrove
10C - American Brown Ale Matt Smith
11A - Mild Hamish Ward and Matt Littlejohn
11A - Mild Sam Miller
11B - Southern English Brown Mark Harris
12B - Robust Porter Niels Schipper
13B - Sweet Stout Springfield Brewing Co-op
13B - Sweet Stout Richard Pettinger
13D - Foreign Extra Stout Duncan Goldsmith
13E - American Stout Karl Safi
13F - Russian Imperial Stout Niels Schipper
13F - Russian Imperial Stout Stuart Harwood
13F - Russian Imperial Stout Jared and Siem Reeves
14A - English IPA Richard Pettinger
14B - American IPA Brendan Bransgrove
14C - Imperial IPA Kyle Christensen
15A - Weizen/Weissbier Vance Kerslake
16B - Belgian Pale Ale Tony Faulkner
16B - Belgian Pale Ale Chad Keven
16C - Saison Paul Finney
16E - Belgian Specialty Ale Craig Gibbs & Scott Collins
16E - Belgian Specialty Ale Zane Smith
16E - Belgian Specialty Ale Douglas Horrell
17A - Berliner Weisse Dale Cooper
18C - Belgian Tripel Fraser Kerr
18D - Belgian Golden Strong Ale Tony Faulkner
18E - Belgian Dark Strong Ale Tony Faulkner
19A - Old Ale Chris Moore
19B - English Barleywine Niels Schipper
19C - American Barleywine Brendan Bransgrove
20A - FRUIT BEER Brendan Bransgrove
20A - FRUIT BEER Mark Harris
21A - Spice, Herb, or Vegetable Beer Hamish Ward and Matt Littlejohn
21A - Spice, Herb, or Vegetable Beer Brett Houliston
21A - Spice, Herb, or Vegetable Beer Nicholas Gibb
22B - Other Smoked Beer Jason Bathgate
23A - Specialty Beer Leon Lyttle
23A - Specialty Beer Arron Scott and Josh Redward
23A - Specialty Beer Mark Jackman
23A - Specialty Beer Shaun Campbell, Jamie Bell, Rishi Dookia, Nicholas Gibb
23A - Specialty Beer Andrew Henshaw
23A - Specialty Beer Jared and Siem Reeves
23A - Specialty Beer Hamish Ward and Matt Littlejohn
27A - Common Cider Tom Mitchell